CAT D4-16LGVI
Print
INFO
Product Group
Crawler dozers
Brand / model
CAT D4-16LGVI
Manufacture date (yr)
2023
Hours Used
2,172 h
Location
Olathe, Kansas
Country
United States
Mascus ID
DADD0EF2
PRICE
Select currency
Price
Does not include reclaimable VAT
ITEM DETAILS
Internal stock no.
3CR8515
Manufacturing / Serial number
RLT00746
Additional Info
- Foley Work Ready -
ATTACHMENTS SHOWN SUBJECT TO CHANGE AND MAY NOT BE
INCLUDED IN PRICE
2023 MODEL
AIR CLEANER, STANDARD
BLADE, 145" ARO, LGP
CAB PACKAGE, STANDARD
COLD WEATHER, 120V, PACKAGE
CONFIGURATION 16A VPAT, HRC
Engine
FAN, DEMAND, REVERSING
FUEL ANTIFREEZE, -25C (-13F)
GRADE 3D W/ASSIST
GUARD, TRACK GUIDING, CTR
HYDRAULIC OIL, STANDARD
LANE 2 ORDER
LIGHTS, 6
OIL CHANGE, HIGH SPEED
Online Owner's Manual
PITCH, BLADE, MANUAL
POWERTRAIN, LGP
PRODUCT LINK, CELLULAR PLE743
PROTECTION PACKAGE, FRONT
PROTECTION, CYLINDER ROD
REGIONAL PACKAGE, USA
RIPPER READY PACKAGE
ROLL ON-ROLL OFF
SERIALIZED TECHNICAL MEDIA KIT
STANDARD RADIO (12V)
STARTER, LOW TEMPERATURE
TANK FUEL, STANDARD
TRACK, 30", ES, LGP, HD