Kinglink KL2PGS1200 Hydraulic roller crusher in Shanghai
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product Group
Crushers
Brand / model
Manufacture date (yr)
2020
Condition
New/unused
Location
上海
Country
China
General grade
1
Mascus ID
F57F6C64
PRICE
Select currency
Price
Does not include reclaimable VAT
ITEM DETAILS
Internal stock no.
KL2PGS1200-20200519-J
Manufacturing / Serial number
KL2PGS1200-20200519-J
Gross Weight
18,600 kg
Crusher operation
Tertiary
Crusher type
Roll crusher
Engine
55x2
Output capacity (t/h)
60
Feed size (mm)
0-80
Transport dimensions (LxWxH)
3439.92 x 3540 x 1450.09 mm
Production country
China
Delivery terms
FOB, CFR, CIF, EXW
Certificates
CE, EAC GOST
Additional Info
KingLink KL type Hydraulic Roller Crusher Model: KL-2PGS1200 Roller Diameter: 1200 mm Max. Feed Size: 80 mm Adjustable Discharging Range: 2-8 mm Capacity: 40-60 t/h Electric Power: 2x55 kw Weight: 18.6 t Year: 2012 Overall dimension LxWxH: 3444x3537x1448 mm