Cummins 6CT8.3-GM129
POA
Print
INFO
Product Group
Engines
Brand / model
Cummins 6CT8.3-GM129
Manufacture date (yr)
2018
Condition
New/unused
Location
Jining, Shandong, China
Country
China
General grade
Mascus ID
6E242266
ITEM DETAILS
Internal stock no.
6CT8.3-GM129
Latest Date of Inspection
yes
Power Output
129 kW (175 hp)
Part ID
6CT8.3-GM129
Full log books
Yes
Manufacturing / Serial number
6CT8.3-GM129
Transport weight
800 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1400 x 1000 x 1400 mm
RPM
1800
Emission level
Stage II / Tier II
Condition info/guarantee
ISO9001
Production country
China
Delivery terms
FCA, CPT, FOB, CFR, CIF, EXW
Additional Info
Cummins 6CT8.3-GM129 Marine G-Drive Diesel Engine
General Information of Cummins 6CT8.3-GM129 Marine G-Drive Diesel Engine
Engine Model 6CT8.3-GM129
Engine Type 6 Cylinders in Line
Displacement 8.3 L
Bore*Stroke(mm) 114 * 135
CPL Number 2334
Net Weight (with flywleel & alternator) 684 Kg
Overall Diemension(L*W*H) 1360mm*780mm*988mm
Technical Specification of Cummins 6CT8.3-GM129 Marine G-Drive Diesel Engine
Marine Certification CCS
Aspiration Turbocharged
Fuel System BYC PB Pump/GAC Electronic Governor
Electrical System(Starter Motor/Alternator) 12V/24V
Lowest Starting Temp without auxiliary system -12℃
Engine Cooling Fluid Volume 10 L
Performance Data of Cummins 6CT8.3-GM129 Marine G-Drive Diesel Engine
Rated Power/Speed 129 kW/173HP @ 1800rpm
Standby Power/Speed 142 kW/190HP @ 1800rpm