Cummins 6LTAA8.9-GM200
Manufacture date (yr)
2018
Condition
New/unused
Location
Jining, Shandong, China
Country
China
General grade
1
Mascus ID
14DB770B
ITEM DETAILS
Internal stock no.
6LTAA8.9-GM200
Latest Date of Inspection
yes
Power Output
200 kW (272 hp)
Part ID
6LTAA8.9-GM200
Full log books
Yes
Manufacturing / Serial number
6LTAA8.9-GM200
Transport weight
900 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1500 x 1000 x 1500 mm
RPM
1500
Emission level
Stage II / Tier II
Condition info/guarantee
ISO9001
Production country
China
Delivery terms
FCA, CPT, FOB, CFR, CIF, EXW
Additional Info
Cummins 6LTAA8.9-GM200 Marine G-Drive Diesel Engine General Information of Cummins 6LTAA8.9-GM200 Marine G-Drive Diesel Engine Engine Model 6LTAA8.9-GM200 Engine Type 6Cylinders in Line Displacement 8.9 L Bore*Stroke(mm) 114 * 145 CPL Number 2724 Net Weight 650 Kg Overall Diemension(L*W*H) 1400mm*800mm*1040mm Technical Specification of Cummins 6LTAA8.9-GM200 Marine G-Drive Diesel Engine Marine Certification CCS Aspiration Turbocharged & Water-Air Inter-Cooled Fuel System BYC P7100  Pump/GAC Governor Electrical System(Starter Motor/Alternator) 12V/24V Lowest Starting Temp without auxiliary system -12℃ Engine Cooling Fluid Volume 11.1 L Performance Data of Cummins 6LTAA8.9-GM200 Marine G-Drive Diesel Engine Rated Power/Speed 200 kW/268HP @ 1500rpm Standby Power/Speed 220 kW/295HP @ 1500rpm Fuel Consumption @ Rated Power 205g/Kw.h Fuel Consumption @ Standby Power 206g/Kw.h Idel Speed 950~1050 rpm