ELEPHANT EPOG300BS-N
Manufacture date (yr)
2025
Condition
New/unused
Location
Grudziądz, kujawsko-pomorskie
Country
Poland
General grade
1
Mascus ID
1547461B
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Internal stock no.
002
Latest Date of Inspection
Fits to following machines
zalecany do koparek o wadze 20-35ton
Manufacturing / Serial number
EPOG300BS-N
Working pressure
300 bar
Required hydraulic flow
280 l/min
Transport dimensions (LxWxH)
1400 x 1200 x 1600 mm
Transport weight
2,100 kg
Production country
Poland
Delivery terms
EXW
Additional Info
Fabrycznie nowy, profesjonalny chwytak hydrauliczny model EPOG300BS-N. Jest to urządzenie zaprojektowane do najcięższych prac przeładunkowych, sortowania złomu, wyburzeń oraz prac leśnych na dużą skalę. Specyfikacja techniczna: Zalecana koparka: 20 – 35 ton Max rozwarcie szczęk: 2590 mm Ciśnienie robocze: 206 – 300 bar Przepływ oleju: 220 – 280 L/min Rotacja: dostępna rotacja hydrauliczna waga: 1926kg stal hardox 400 Brand new, industrial-grade EPOG300BS-N Hydraulic Grapple. This heavy-duty tool is engineered for large-scale demolition, scrap handling, and sorting operations. Designed for heavy excavators in the 20-35 ton range. Key Specifications: Max Jaw Opening: 2590 mm (2.59m) – ideal for oversized debris and logs. Operating Pressure: 206 – 300 bar for maximum clamping force. Oil Flow Requirement: 220 – 280 L/min for high-speed operation. Rotation: Full 360° hydraulic rotation for precise positioning. Carrier Weight: 20 – 35 tons.