Cummins 6BT5.9-M120 120HP Diesel engine for fishing boats
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product Group
Marine engine units
Brand / model
Manufacture date (yr)
2023
Mascus ID
AD6C1696
Gross Weight
800 kg
Transport dimensions (LxWxH)
150010001450 m
Power Output
90 kW (122 hp)
RPM
2200
Additional Info
Our company mainly produces B/C/L/ISB/ISDe/ISLe/ISZ series Cummins automotive engine, construction engine, diesel pump engine, marine engine, generators engine, 6BTA5.9-M120 marine engine is one of the engine family members, the specifications of Cummins 6BTA5.9-M120 marine engine as follows: Cummins 6BT5.9-M120 Diesel Engine for Marine Engine Model 6BT5.9-M120 Rated Power 90kW Rated Speed 2200RPM Engine Type 6 Cylinders, in Line Bore*Stroke(mm) 102mm*120mm Displacement 5.9 L Compression Ratio 17.3:1 Peak Torque 430N.m @1600r/min Fuel Consumption 25.3 L/hr Aspiration Type Turbocharged Cooling Method Water Cooled Start Type 24V, Electric Start Fuel System Direct Injection Pump Governor Method Mechanical Governor Packing Weight 800KG Dimension 1500mm*1000mm*1450mm Remarks: (1) If you need the 6BT5.9-M120 marine engine power pack with the marine gearbox, please further contact our salesperson Frank wechat/whatsapp+8615265755218 (2) We can provide the 6BT5.9-M120 complete marine engine, as well as the 6BT5.9-M120 genuine Cummins engine parts. (3) Cummins 6BT5.9 Series Marine Engine Model: 6BT5.9-M120, 6BTA5.9-M150.