Cummins 6BTAA5.9-GM115 115kw ship diesel generator engine
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product Group
Marine engine units
Brand / model
Manufacture date (yr)
2023
Condition
New/unused
Country
China
General grade
1
Mascus ID
443E9E01
PRICE
Select currency
Price
Does not include reclaimable VAT
ITEM DETAILS
Gross Weight
450 kg
Engine
CUMMINS
Transport dimensions (LxWxH)
1100 x 800 x 1200 mm
Power Output
115 kW (156 hp)
Emission level
Stage II / Tier II
Engine manufacturer
CUMMINS
RPM
1500
Condition info/guarantee
1year
Production country
China
Delivery terms
FCA, CPT, CIP, FOB, CFR, CIF, EXW
Additional Info
Cummins 6BTAA5.9-GM115 – Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC), Cummins Joint Venture Plant since 1986, 50% shareholding by Cummins USA. Available for Cummins 6BTA5.9-GM115 marine generator with CCS/IMO certificate. Complete Cummins marine auxiliary engine with sea water pump & heat exchanger. If used on vessel board, optional for radiator and fan cooling system. Available for Marine power pack, Marine Gearbox, Propeller, Shaft, etc.. Model: 6BTAA5.9-GM115 Type: 6 Cylinders in Line Displacement: 5.9 L Bore * Stroke: 102 * 120 Net Weight (with flywheel & alternator): 411 Kg Overall Dimension: 867mm*544mm*988mm Rated Power/Speed: 115 kW/1500 rpm Standby Power: 127 kW Low Idle Speed: 1000±50 rpm Fuel Consumption (Running Speed): ≤ 240 g/kW.hr Aspiration: Turbocharged&Air-air Intercooled Fuel System: BYC PB Pump/GAC Governor Compression Ratio: 17.3:1 Electrical System (Starter Motor/Alternator): 12V/24V Lowest Starting Temp Without auxiliary system: -12℃ Engine Cooling Fluid Volume: 9.9 L Ignition Order: 1-5-3-6-2-4 Cooling Method: Water Cooled Packing Details: Dimension: 1100* 800* 1200 mm, G.W: 450 KG For more details and requests, please contact salesperson Frank wechat/whatsapp+8615265755218