Cummins 6CT8.3-GM115 115kw marine auxilliary motor
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product Group
Marine engine units
Brand / model
Manufacture date (yr)
2023
Condition
New/unused
Country
China
General grade
1
Mascus ID
BA1BA83A
PRICE
Select currency
Price
Does not include reclaimable VAT
ITEM DETAILS
Gross Weight
750 kg
Engine
CUMMINS
Transport dimensions (LxWxH)
1400 x 900 x 1100 mm
Power Output
115 kW (156 hp)
Emission level
Stage II / Tier II
Engine manufacturer
CUMMINS
RPM
1500
Condition info/guarantee
1year
Production country
China
Delivery terms
FCA, CPT, CIP, FOB, CFR, CIF, EXW
Additional Info
Cummins 6CT8.3-GM115 – Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC), Cummins Joint Venture Plant since 1986, 50% shareholding by Cummins USA. Available for Cummins 6CT8.3-GM115 marine generator with CCS/IMO certificate. Complete with sea water pump & heat exchanger. If used on vessel board, optional for radiator and fan cooling system. Available for Marine power pack, Marine Gearbox, Propeller, Shaft, etc.. Model: 6CT8.3-GM115 Type: 6 Cylinders in Line Displacement: 8.3 L Bore * Stroke: 114 * 135 Net Weight (with flywheel & alternator): 637 Kg Overall Dimension: 1360mm*780mm*988mm Rated Power/Speed: 115 kW/ 1500 rpm Standby Power: 126 kW Low Idle Speed: 750-950 rpm Fuel Consumption (Running Speed): ≤ 275 g/kW.hr Aspiration: Turbocharged Fuel System: BYC PB Pump/GAC Governor Compression Ratio: 17.3:1 Starting Method: Electrical/Air Start (12V/24V) Lowest Starting Temp Without auxiliary system: -12℃ Engine Cooling Fluid Volume: 10 L Ignition Order: 1-5-3-6-2-4 Cooling Method: Water Cooled Packing Details: Dimension: 1400* 900* 1100 mm, G.W: 750 KG For more details and requests, please contact salesperson Frank wechat/whatsapp+8615265755218