Giga Power LT-W200GF 250 kVA silent generator set
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product Group
Other Generators
Brand / model
Manufacture date (yr)
2022
Condition
New/unused
Location
BIG 5 Douane entrepot
Country
Netherlands
Mascus ID
C369C741
PRICE
Select currency
Price
Does not include reclaimable VAT
ITEM DETAILS
Manufacturing / Serial number
DG2212338
Internal stock no.
Power Output
200 kW (272 hp)
Attachments
EN: Containerized NL: Gecontaineriseerd
Additional Info
Brand: GIGA POWER Unit power: 250KVA Model: LT-W200GF Unit power: 200KW Rated power factor: cOSφ = 0.8 (hysteresis) Rated output voltage: 400V/230V Rated current: 360A Rated frequency: 50Hz Rated speed: 1500rpm Engine brand: Cummins Colour: Black Model: HKC6CD280E21 Diesel engine (main/standby) power: 256kW Number of cylinders: 6 Generator brand: Shanghai Duning Lead-acid battery: 120A/2