HAB S195-24D4WDS
Manufacture date (yr)
2013
Location
Auf Anfrage
Country
Germany
General grade
1
Mascus ID
7A370C7B
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Working height
19.4 m
Internal stock no.
3750
Power type
Diesel
Amount of previous owners
Gross Weight
10,000 kg
Maximum lift capacity
750 kg
Drive type
4 WD
Maximum lift height
3.57 m
Transport dimensions (LxWxH)
4830 x 2490 x 2730 mm
Production country
Germany
Delivery terms
EXW
Certificates
CE
Additional Info
Manufacturer: HAB Model: S195-24D4WDS Year of build: 2013 Condition: Used Data: Max. working height: 19,35 m Platform height: 17,35 m Lifting capacity: 750 kg Lifting capacity on extension: 750 kg Platform dimensions LxW: 4,52 x 2,37 m Platform lenght pushed out: 7,22 m Transport dimensions LxW: 4,83 x 2,49 m Height transport position with/without railing: 3,57 / 2,73 m Movable up to working height: 19,35 m Ground clearance: 0,25 m Only indoor using: no Drive type: Diesel Own weight: 10.000 kg Special features: black tyres, generator 24V - 230 V, all-wheel drive, outriggers, soot filter, attachment points for restraint systems (PSA).