Morooka MST1500VD - D-SFC1C-11M
Manufacture date (yr)
2002
Location
Steenwijk
Country
Netherlands
General grade
1
Mascus ID
PRICE
Select currency
Price
Does not include reclaimable VAT
ITEM DETAILS
Gross Weight
24,000 kg
Power Output
150 kW (204 hp)
Engine manufacturer
MITSUBISHI 6D16-TUB
Transmission
Hydrostatic
Tyre brand
MOROOKA
Front tyres remaining
90
Production country
Japan
Delivery terms
EXW
Additional Info
CRAWLER CONCRETE DRY / WET SHOTCRETE & GUNITE MACHINE : MOOROKA MST1500VD - D-SFC1C-11M APPEARANCE DISCHARGE CAPACITY : 27m³/h ( 50Hz ) 31m³/h ( 60Hz ) 6 CYLINDER * MITSUBISHI 6D16-TUB * ENGINE 150 kw / 204 hp WEIGHT : 24000 kg MOOROKA MST 1500 VD CARRIER WITH ABOUT 90% GOOD UNDERCARRIAGE ALIVA AL-285-II DRY & WET AIR PRESSURED CONCRETE PUMP 5 to 21 m³/h REAR LIFTING PLATFORM SPRAYING ROBOT FB - 412 WITH ANGEL SLIDE , EXPANSION & CONTRACTION TELESCOPIC BOOM 12 meter HEIGHT REACH WIRED REMOTE CONTROL FOR BOOM OPERATION MITSUBISHI INDUCTION MOTOR 4 PHASE 4 POLE 18.5 kw 2 x STATIONARY COMPRESSOR : AIRMAN SMS75S-64 - 75kw 2 x SEPARATOR RECEIVER SANKO SEISAKUSYO 0.14m³ CABLE REEL AC600 INCLUDING 100 meter POWER CABLE FRONT SUPPORT LEGS TRANSPORT WIDTH : 275 cm WIDE GENERATOR REQUIMENT FOR COMRESSOR OPERATING CIRCA 200 kw AS OPTION : 500 kva CUMMINS GENERATOR FOR ADDITIONAL PRICE