Ritz E26-180GG
POA
Print
INFO
Product Group
Waterpumps
Brand / model
Ritz E26-180GG
Manufacture date (yr)
2008
Hours Used
4,982 h
Location
Apeldoorn
Country
Netherlands
General grade
Mascus ID
58469D41
ITEM DETAILS
Internal stock no.
25P00051
Power type
Diesel
Pump power type
Diesel
Engine manufacturer
Caterpillar C9
Pump power
205 kW
Transport dimensions (LxWxH)
3850 x 1300 x 2500 mm
Pump information
Field of application: construction, Applicable material: water, Make of engine: Caterpillar C9, Power: 205 kW (279 HP), Type of fuel: Diesel
Attachments
Additional Info
Dry self-priming high-pressure pump with diesel engine and a pressure of 26 bar. With its 205 kW engine power, this high-pressure pump achieves a capacity of 250 m3 per hour. The pump is equipped with a bronze impeller. This makes the pump an excellent choice as a booster pump, irrigation pump or high-pressure pump for pressing storage tanks during tank tests. The pump is mounted in a sound-absorbing casing with a diesel engine and vacuum system. This limits noise pollution for the environment.