Kovo DIESEL WELDING GENERATOR EWS500DST
Print
INFO
Product Group
Welding Equipment
Brand / model
Manufacture date (yr)
2026
Hours Used
3 h
Condition
New/unused
Country
China
General grade
Mascus ID
375188B9
PRICE
Select currency
Price
Does not include reclaimable VAT
ITEM DETAILS
Internal stock no.
VANTAGE 500
Manufacturing / Serial number
EWS500DS
Amount of previous owners
0
Full log books
Yes
Latest Date of Inspection
Engine
V3300T
Engine manufacturer
Kubota
Gross Weight
800 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1800 x 650 x 1000 mm
Condition info/guarantee
3YEAR
Production country
China
Delivery terms
FOB
Certificates
EPA, CE
Attachments
battery
Additional Info
EWS550DST Engine Driven Welder – Built for Extreme Desert Performance
Equipped with a powerful dual-output system (310A ×2 or 550A ×1), the EWS550DST enables two welders to operate simultaneously, significantly improving on-site efficiency and productivity. Its robust CC/CV output capability supports multiple welding processes, including:
SMAW (Stick Welding)
GTAW (TIG Welding)
GMAW (MIG Welding)
FCAW (Flux-Cored Welding)
Air Carbon Arc Gouging
KOVO focuses on engine driven welding solutions tailored for the Middle East market, with proven performance in 400A, 500A, and 600A segments, ensuring optimal application fit rather than overextended product lines.