Cummins QSL8.9-C240
POA
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product Group
Engines
Brand / model
Cummins QSL8.9-C240
Manufacture date (yr)
2017
Condition
New/unused
Location
Jining
Country
China
Mascus ID
ITEM DETAILS
Manufacturing / Serial number
QSL8.9-C240
Transport dimensions (LxWxH)
1128000 x 704000 x 1166000 mm
Transport weight
738 kg
Production country
China
Additional Info
Engine model QSL8.9-C240 Engine type 6 cylinders in line Displacement 8.9L Rated Power (KW@RPM) 179kW/240HP@2200rpm Peak Torque(Nm@RPM) 980N.m @1400rpm Emission Standard Tier III Cummins diesel engine QSL8.9-C240 Technique Specification Bore*stroke 114 mm* 145mm Intake method Turbocharged and Charge Air Cooled Fuel systeme Common rail Injection Cooling method Fluid Cooling 11 L Governor Type Electrical Control Starting System Electrical Starting Motor 24V/750A,12V/500A Lowest Starting Temp .(without/with auxiliary systemE) -12℃/-25℃ Cummins diesel engine QSL8.9-C240 Trade Information Warranty time 1year or 1500h Engine Size(L*W*H) 1128mm*704mm*1166mm Weight net 738 Kg