Hyster H23XM-12EC
POA
Print
INFO
Product Group
Container handlers
Brand / model
Hyster H23XM-12EC
Manufacture date (yr)
2016
Hours Used
16,000 h
Condition
New/unused
Location
Hamburg
Country
Germany
General grade
Mascus ID
8F79C651
ITEM DETAILS
Power type
Diesel
Amount of previous owners
1
Full log books
Yes
Maximum lift capacity
10,000 kg
Type
Empty container handler
Container grabber make
Elme
Maximum lift height
18,800 cm
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Power Output
168 kW (228 hp)
Engine
QSB6.7
Engine manufacturer
Cummins
Drive height
11,000 mm