Kalmar DC12-1200
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DC12-1200
Manufacture date (yr)
1995
Hours Used
25,560 h
Condition
Damaged
Location
Klagenfurt
Country
Austria
Mascus ID
FD7EC54C
PRICE
Select currency
Price
Does not include reclaimable VAT
ITEM DETAILS
Number of wheels
6
Internal stock no.
G1129
Manufacturing / Serial number
T33100.0547
Maximum lift capacity
12,000 kg
Maximum lift height
6,500 mm
Lift mast
Duplex / free lift
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Condition info/guarantee
Gebraucht
Fork carriage
Integral carriage
Tyre type
Pneumatic
Fork length
2,200 mm
Drive height
4,925 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
Clark 13.7HR28000
Power Output
119 kW (162 hp)