Kalmar DC20-1200
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DC20-1200
Manufacture date (yr)
1990
Hours Used
11,500 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
EEB041C4
ITEM DETAILS
Internal stock no.
201220
Maximum lift capacity
20,000 kg
Maximum lift height
6,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Tyre type
Pneumatic
Fork length
2,400 mm
Drive height
4,800 mm
Cabin
No cabin/Other
Transmission
Clark
Engine
Diesel - Volvo
Front tyres remaining
80 - 100%
Rear tyres remaining
60 - 80%
Front tyre size
Rear tyre size
Transport dimensions (LxWxH)
6100 x 3050 x 4800 mm