Kalmar DC42-1200
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DC42-1200
Manufacture date (yr)
1990
Hours Used
11,532 h
Country
Denmark
Mascus ID
620876AE
ITEM DETAILS
Internal stock no.
3263
Maximum lift capacity
42,000 kg
Maximum lift height
5,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Drive height
4,990 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
VOLVO
Additional Info
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 7800
Maskinbredde (mm): 3460
Gaffelbredde (mm): 300
Gaffeltykkelse (mm): 110
Førerpladsudstyr: Nødstop|Mekanisk sæde|Visker/vasker frontrude|Radio med højttalere|Visker/vasker bagrude 24V|Panoramaspejl|Visker/vasker toprude 24V|Vendbar førerplads|Stof sæde