Kalmar DCB32-1200
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCB32-1200
Manufacture date (yr)
1989
Hours Used
18,000 h
Country
Denmark
Mascus ID
3F0E50B5
ITEM DETAILS
Internal stock no.
2249
Maximum lift capacity
32,000 kg
Maximum lift height
6,500 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Tyre type
Pneumatic
Fork length
2,500 mm
Drive height
5,000 mm