Kalmar DCD200-12LB
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCD200-12LB
Manufacture date (yr)
2002
Hours Used
5,144 h
Country
Denmark
Mascus ID
4DCCD140
ITEM DETAILS
Internal stock no.
2825
Maximum lift capacity
20,000 kg
Maximum lift height
4,070 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,850 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Scania DI 9 51
Additional Info
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 6020
Maskinbredde (mm): 3100
Gaffelbredde (mm): 250
Gaffeltykkelse (mm): 110
Førerpladsudstyr: Visker/vasker toprude 24V|Radio med højttalere|Nødstop|Stof sæde|Aircondition|Justerbar ratstamme|Manuelle hydraulikgreb|Visker/vasker frontrude|Panoramaspejl|Visker/vasker bagrude 24V|Mekanisk sæde|Armlæn venstre