Kalmar DCD200-12LB
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCD200-12LB
Manufacture date (yr)
2007
Hours Used
3,458 h
Country
Denmark
Mascus ID
533451D2
ITEM DETAILS
Internal stock no.
2678
Maximum lift capacity
20,000 kg
Maximum lift height
3,630 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
1,800 mm
Drive height
3,600 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Volvo Penta TAD 750 VE
Additional Info
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 5530
Maskinbredde (mm): 3070
Gaffelbredde (mm): 250
Gaffeltykkelse (mm): 110
Førerpladsudstyr: Visker/vasker frontrude|Læselampe|Vendbar førerplads|Visker/vasker bagrude 24V|Aircondition|Armlæn venstre|Bakkamera|Nødstop|Luftaffjedret sæde|Sidespejle|Justerbar ratstamme|Radio med højttalere|Panoramaspejl