Kalmar DCE160-12
POA
Brand / model
Kalmar DCE160-12
Manufacture date (yr)
2005
Hours Used
14,420 h
Country
Denmark
Mascus ID
A15CE597
ITEM DETAILS
Internal stock no.
3152
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
4,540 mm
Free lift
2,200 mm
Lift mast
Duplex / free lift
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
1,600 mm
Drive height
3,870 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Volvo TAD650VE
Additional Info
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 5700
Maskinbredde (mm): 2550
Gaffelbredde (mm): 250
Gaffeltykkelse (mm): 100
Førerpladsudstyr: Mekanisk sæde|Panoramaspejl|Visker/vasker bagrude 24V|Læselampe|Vendbar førerplads|Stof sæde|12V udtag|Nødstop|Manuelle hydraulikgreb|Justerbar ratstamme|Sidespejle|Visker/vasker frontrude