Kalmar DCF330-12LB
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCF330-12LB
Manufacture date (yr)
2008
Hours Used
13,758 h
Country
Denmark
Mascus ID
1CC1799C
ITEM DETAILS
Internal stock no.
3613
Maximum lift capacity
33,000 kg
Maximum lift height
5,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Drive height
4,250 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Volvo Penta TAD760 VE
Additional Info
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 6160
Maskinbredde (mm): 3440
Gaffelbredde (mm): 300
Gaffeltykkelse (mm): 110
Førerpladsudstyr: Justerbar ratstamme|Sidespejle|Visker/vasker frontrude|Panoramaspejl|Visker/vasker bagrude 24V|Luftaffjedret sæde|Vendbar førerplads|Visker/vasker toprude 24V|Radio med højttalere|Nødstop|Stof sæde|Bakkamera