Kalmar DCG150-12 - 16 Tonnen
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG150-12 - 16 Tonnen
Manufacture date (yr)
2016
Condition
Remanufactured
Location
Klagenfurt
Country
Austria
General grade
Mascus ID
352AA957
ITEM DETAILS
Number of wheels
6
Internal stock no.
G1125
Manufacturing / Serial number
A40400993
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
5,500 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Condition info/guarantee
Gebraucht
Fork carriage
Positioner and spread
Tyre type
Pneumatic
Fork length
2,500 mm
Drive height
4,445 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
ZF3WG171
Engine
Volvo TAD572VE
Power Output
160 kW (218 hp)
Engine manufacturer
Volvo TAD572VE
Front tyre size
12.00x20
Rear tyre size
12.00x20
Transport weight
22,420 kg
Transport dimensions (LxWxH)
5350 x 2540 x 4500 mm