Kalmar DCG160-12
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG160-12
Manufacture date (yr)
2023
Hours Used
187 h
Country
Denmark
Mascus ID
1352BEE0
ITEM DETAILS
Internal stock no.
2708
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,695 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Cummins B6,7 (168KW) Tier 4F/Stage V
Additional Info
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 5700
Maskinbredde (mm): 2560
Gaffelbredde (mm): 200
Gaffeltykkelse (mm): 100
Førerpladsudstyr: USB port|Aircondition|Luftaffjedret sæde|Radio med højttalere|12V udtag