Kalmar DCG160-12
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG160-12
Manufacture date (yr)
2013
Hours Used
29,367 h
Country
Denmark
Mascus ID
509FC99C
ITEM DETAILS
Internal stock no.
3425
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
4,130 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,910 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Cummins QSB 6.7 220
Additional Info
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 5700
Maskinbredde (mm): 2600
Gaffelbredde (mm): 250
Gaffeltykkelse (mm): 100
Førerpladsudstyr: Nødstop|Sædevarme|Radio med højttalere|Justerbar ratstamme|Aircondition|Visker/vasker frontrude|Sidespejle|Visker/vasker bagrude 24V|Panoramaspejl|Stof sæde|Luftaffjedret sæde