Kalmar DCG160-12
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG160-12
Manufacture date (yr)
2017
Hours Used
3,160 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
5DB9407D
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Internal stock no.
12952
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
3,650 mm
Lift mast
Simplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Tyre type
Pneumatic
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,650 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
Wandler
Engine
Diesel - 4 Zylinder Volvo
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
23,000 kg
Transport dimensions (LxWxH)
5460 x 2620 x 3650 mm