Kalmar DCG160-12
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG160-12
Manufacture date (yr)
2012
Hours Used
24,835 h
Country
Denmark
Mascus ID
725CA807
ITEM DETAILS
Internal stock no.
3439
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Drive height
4,010 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Cummins QSB 6.7 220
Additional Info
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 5700
Førerpladsudstyr: Nødstop|Stof sæde|Aircondition|Justerbar ratstamme|Luftaffjedret sæde|Sædevarme|Bakkamera|Visker/vasker frontrude|Radio med højttalere|Sidespejle|Visker/vasker bagrude 24V|Læselampe|Panoramaspejl|Visker/vasker toprude 24V|12V udtag