Kalmar DCG160-12
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG160-12
Manufacture date (yr)
2016
Hours Used
14,968 h
Country
Denmark
Mascus ID
A621A40C
ITEM DETAILS
Internal stock no.
3506
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
10,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Drive height
7,120 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Volvo Penta TAD 572 VE
Additional Info
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 5500
Maskinbredde (mm): 2890
Førerpladsudstyr: Justerbar ratstamme|Stof sæde|Bakkamera|Visker/vasker frontrude|Sædevarme|Sidespejle|Visker/vasker bagrude 24V|Luftaffjedret sæde|Armlæn venstre|Visker/vasker toprude 24V|Radio med højttalere|Nødstop|Solgardin v/toprude|Aircondition