Kalmar DCG180-12 | 2019
Manufacture date (yr)
2019
Hours Used
12,190 h
Location
Sittard, Limburg
Country
Netherlands
Mascus ID
DAA3CEE1
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Maximum lift capacity
18,000 kg
Maximum lift height
4,500 mm
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Tyre brand
Trelleborg
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,350 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
Dana TE 14300 (Hydrodynamic Powershift)
Engine
Volvo TAD 873 VE
Power Output
185 kW (252 hp)
Engine manufacturer
Volvo TAD873VE
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
25,000 kg
Transport dimensions (LxWxH)
6090 x 3050 x 3227 mm