Kalmar DCG220-12
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG220-12
Manufacture date (yr)
2016
Hours Used
14,477 h
Country
Denmark
Mascus ID
3257EA98
ITEM DETAILS
Internal stock no.
3611
Maximum lift capacity
22,000 kg
Maximum lift height
4,500 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Drive height
4,070 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Cummins QSB 6.7 260
Additional Info
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 6090
Maskinbredde (mm): 3050
Førerpladsudstyr: Visker/vasker toprude 24V|USB port|Nødstop|Solgardin v/toprude|Aircondition|Justerbar ratstamme|Stof sæde|Bakkamera|Visker/vasker frontrude|Luftaffjedret sæde|Sidespejle|Visker/vasker bagrude 24V|2 x 12V udtag|Armlæn venstre