Kalmar DCG250-12
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG250-12
Manufacture date (yr)
2015
Hours Used
7,514 h
Country
Denmark
Mascus ID
28351F10
ITEM DETAILS
Internal stock no.
3428
Maximum lift capacity
25,000 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,820 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Cummins QSB6.7
Additional Info
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 6150
Maskinbredde (mm): 3200
Gaffelbredde (mm): 250
Gaffeltykkelse (mm): 110
Førerpladsudstyr: Stof sæde|Bakkamera|Visker/vasker frontrude|Radio med højttalere|Sidespejle|Visker/vasker bagrude 24V|12V udtag|Panoramaspejl|Visker/vasker toprude 24V|Aircondition|Nødstop|Solgardin v/toprude|Vægtdisplay|Justerbar ratstamme|Luftaffjedret sæde