Kalmar DCG250-12
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG250-12
Manufacture date (yr)
2025
Hours Used
1 h
Condition
New/unused
Location
Culemborg
Country
Netherlands
General grade
Mascus ID
3912E2C5
PRICE
Select currency
Price
Does not include reclaimable VAT
ITEM DETAILS
Number of wheels
6
Internal stock no.
8800
Maximum lift capacity
25,000 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,820 mm
Transmission
DANA TE14, 8 gears
Power Output
185 kW (251 hp)
Battery voltage
24 V