Kalmar DCG250-12
Brand / model
Kalmar DCG250-12
Manufacture date (yr)
2023
Country
Denmark
Mascus ID
9E1309D4
ITEM DETAILS
Internal stock no.
2832
Maximum lift capacity
25,000 kg
Maximum lift height
3,920 mm
Free lift
2,000 mm
Lift mast
Duplex / free lift
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,920 mm
Engine
Volvo TAD881VE (185 kW) Stage V
Additional Info
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 7005
Maskinbredde (mm): 3000
Gaffelbredde (mm): 250
Gaffeltykkelse (mm): 110
Førerpladsudstyr: Vægtdisplay|Radio med højttalere|Bakkamera|12V udtag|Sidespejle|USB port|Aircondition|Luftaffjedret sæde