Kalmar DCG330-12 DCG330-12
Manufacture date (yr)
2023
Hours Used
2,201 h
Location
Terneuzen
Country
Netherlands
General grade
1
Mascus ID
ITEM DETAILS
Number of wheels
6
Internal stock no.
Manufacturing / Serial number
B207002688888
Maximum lift capacity
33,000 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork length
2,400 mm
Drive height
4,320 mm
Transmission
DANA TE17000, Automatic
Transport weight
41,500 kg
Transport dimensions (LxWxH)
9620 x 3430 x 4320 mm