Kalmar DCG330-12 DCG330-12
Manufacture date (yr)
2025
Location
Terneuzen
Country
Netherlands
General grade
1
Mascus ID
B875FE60
ITEM DETAILS
Number of wheels
6
Internal stock no.
Maximum lift capacity
33,000 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork length
2,400 mm
Drive height
4,320 mm
Transmission
DANA TE14, Automatic
Transport weight
41,500 kg
Transport dimensions (LxWxH)
9620 x 3430 x 4320 mm
Certificates
CE
Attachments
Additional Info
Gear Type : Automatic Number of gears : 3/3 Gearbox model : DANA TE14 Color : Red Number of steps mast : 2 Available for rent Available from stock at Feyter Forklift Services from our location in the port of Flushing. Would you like to see the machine and do a test drive? Contact us for an appointment! The machine is equipped with, among other things: - Duplex 4 meter mast - Sideshift with integrated fork adjustment - Kalmar EGO cabin - Fork length 2,400mm, terminal west suspension - Optionally equipped with coilram from stock - Integrated air conditioning - LED working lights and road lights - Volvo engine stage V - DANA transmission (automatic, 3 forward, 3 reverse speeds) Need more information? Then please contact us, www.feyter.com for more information = More information = Year of manufacture: 2025 Colour: Red Technical condition: very good Visual appearance: very good Emissions class: Stage V Mast type: duplex Fork carriage: terminal west = Dealer information = Feyter Forklift Services: Your Specialist in Internal Transport Your versatile partner in mobile internal transport for over 50 years (since 1974)! 1.) Official dealer of top brands: Manitou, Kalmar, Terberg, Mitsubishi & Meclean. 2.) Wide range: Forklifts, telehandlers, container handling machines, warehouse machines, sweepers, and more. 3.) More than a supplier: Tailor-made solutions for safety, savings, financing, and maintenance. 4.) Comprehensive service: We help you with the correct export documents and unburden you with transport to your company. 5.) Top Expertise: Qualified mechanics, experience with leasing/service contracts, and own certified inspectors.