Kalmar DCG330-12LB
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG330-12LB
Manufacture date (yr)
2023
Hours Used
423 h
Country
Denmark
Mascus ID
6571E87E
ITEM DETAILS
Internal stock no.
2833
Maximum lift capacity
33,000 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Tyre type
Pneumatic
Fork length
3,000 mm
Drive height
4,020 mm
Engine
Volvo TAD881VE (185 kW) Stage V
Additional Info
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 6930
Maskinbredde (mm): 3430
Gaffelbredde (mm): 300
Gaffeltykkelse (mm): 110
Førerpladsudstyr: Radio med højttalere|Vægtdisplay|12V udtag|Bakkamera|USB port|El-opvarmet sidespejle|Aircondition|Luftaffjedret sæde|Tonede ruder