Kalmar DCG330-12LB
Brand / model
Kalmar DCG330-12LB
Manufacture date (yr)
2017
Hours Used
4,748 h
Location
Klundert
Country
Netherlands
General grade
Mascus ID
BFC8195D
ITEM DETAILS
Number of wheels
6
Internal stock no.
100519
Maximum lift capacity
33,000 kg
Maximum lift height
5,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork length
2,000 mm
Drive height
4,500 mm
Transmission
Automatic
Transport weight
41,920 kg
Transport dimensions (LxWxH)
6600 x 3430 x 4500 mm
Attachments
NL: Dubbele banden, Sideshift, Vorkenversteller, vorkversteller, Zijschuiver
EN: fork positioner, Sideshift, Twin wheel axle
Additional Info
MACHINE: Forklift
BRAND: Kalmar
MODEL: DCG 330-12LB
YEAR: 2017
ENGINE: Diesel, Volvo
OPERATING HOURS: 4748
TRANSMISSION: Automatic
MAST: 2 stages, free lift
ATTACHMENT: Sideshift and fork positioner
CAPACITY: 33000kg
LIFTING HEIGHT: 5000mm
TRANSPORT HEIGHT: 4500mm
HYDRAULIC VALVES: 4
FORKS: Yes, 2000mm