Kalmar DCG850-12
Brand / model
Kalmar DCG850-12
Manufacture date (yr)
2024
Country
Denmark
Mascus ID
1BF3CF8E
ITEM DETAILS
Internal stock no.
3049
Maximum lift capacity
85,000 kg
Maximum lift height
4,500 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Tyre type
Pneumatic
Fork length
3,600 mm
Drive height
6,030 mm