Kalmar Kalmar DCE120-12
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar Kalmar DCE120-12
Manufacture date (yr)
2006
Hours Used
42,000 h
Location
Klagenfurt
Country
Austria
Mascus ID
269FE767
PRICE
Select currency
Price
Does not include reclaimable VAT
ITEM DETAILS
Number of wheels
6
Internal stock no.
G1150
Manufacturing / Serial number
T33105.1548
Maximum lift capacity
12,000 kg
Maximum lift height
6,500 mm
Lift mast
Duplex / free lift
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Condition info/guarantee
Gebraucht keine Gewährleistung
Fork carriage
Positioner and spread
Tyre type
Pneumatic
Fork length
2,500 mm
Drive height
4,765 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
Dana TE17000
Power Output
181 kW (246 hp)
Engine manufacturer
Volvo TAD750VE
Front tyre size
12.00x20
Rear tyre size
12.00x20
Transport weight
21,800 kg
Transport dimensions (LxWxH)
5320 x 2540 x 4770 mm