Konecranes SMV SL16-1200B
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Konecranes SMV SL16-1200B
Manufacture date (yr)
2005
Hours Used
12,976 h
Location
Varde
Country
Denmark
Mascus ID
64A3A271
PRICE
Select currency
Price
Does not include reclaimable VAT
ITEM DETAILS
Internal stock no.
DT1318
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
5,000 mm
Lift mast
Simplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork length
2,400 mm
Drive height
4,150 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Diesel
Battery voltage
24 V