Linde H100D/600-1401
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H100D/600-1401
Manufacture date (yr)
2016
Hours Used
13,973 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
FA6BB959
ITEM DETAILS
Internal stock no.
24041
Maximum lift capacity
10,000 kg
Maximum lift height
5,000 mm
Lift mast
Simplex
Distance of centre of gravity
600 mm
Tyre type
Pneumatic
Drive height
3,855 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Diesel - Cummins
Front tyre size
12.00 R20
Rear tyre size
12.00 R20
Transport weight
17,460 kg
Transport dimensions (LxWxH)
4390 x 2600 x 3860 mm