Linde H140D-1401-1200
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H140D-1401-1200
Manufacture date (yr)
2024
Hours Used
15 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
700BDA43
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Internal stock no.
15047
Maximum lift capacity
14,000 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Lift mast
Simplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Tyre type
Pneumatic
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,640 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
Hydrostat-Doppelpedal
Engine
Diesel - 6 Zylinder Cummins
Front tyre size
12.00-20 NHS
Rear tyre size
12.00-20 NHS
Transport weight
22,950 kg
Transport dimensions (LxWxH)
5200 x 2590 x 3640 mm
Attachments
Additional Info
Öffnungsbereich: 445 bis 1970 mm (M-M) StVZO ähnlich DZH Front-, Dach- und Heckscheibenwischer Kameras Innenbeleuchtung Sitzheizung Multifunktionsdisplay Sonnenrollo Blitzer Bluespot Signalton