Linde H40D/600/1204
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H40D/600/1204
Manufacture date (yr)
2023
Hours Used
485 h
Location
Rae vald
Country
Estonia
Mascus ID
B3F404EB
ITEM DETAILS
Number of wheels
4
Internal stock no.
WB23EE062
Manufacturing / Serial number
H21204M00613
Maximum lift capacity
4,000 kg
Maximum lift height
4,400 mm
Free lift
150 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
600 mm
Fork carriage
Positioner and spread
Fork length
1,200 mm
Drive height
3,080 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
Hüdrostaat
Power Output
55 kW (74.8 hp)
Engine manufacturer
Hyundai
Front tyre size
250-15/18PR-IC40
Rear tyre size
250-15/18PR-IC40
Transport weight
6,026 kg
Production country
Germany
No. of steering wheels
2
No. of drive wheels
2
Accessories
3rd valve
4th valve
Roof window
Additional Info
Nupuga käivitus, Suunavalikuga versioon, Masti kaldenurga salvestamise võimalus, Comfort riidest iste, Rooli kõrguse seadistamise võimalus, Sisepeegel, Raadio /DAB+ /USB, Täiskabiin koos soojendusega, Salongi tuli, Töötuled LED ees 4 ja taga 2, Kaubakaalu indikaator, 12V-pistik kabiinis, USB 5 V-pistik käetoel, Tagurdamisel helisignaal, Vilkur, Porikaitsmed ees ja taga, Kallutussilindrite kaitsmed, Heitgaaside ülevalt väljalase, Standard Display 3,5"
Start button, Single pedal system, Parking brake manual, Anti-spray mudflaps front and rear, Single Preselection Mast Tilt, OHG protection "light", Comfort Fabric, Full cabin with heater, Height adj. steering column, Internal Mirror, Radio /DAB+ /USB /BT /Freispr., Load weight indicator, Interior light, Working lamps LED 4 front and 2 rear, Standard Display 3,5", Load weight indicator, Electrical socket - 12V, USB socket 5V in armrest, Audible warning, Flashing beacon beneath OHG, Hazard flasher while reverse, Tilt cylinder protection, Power sett. selectable display, Upswept exhaust outlet, Dust protection higher mounted