Linde H50D-01/600-1204
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H50D-01/600-1204
Manufacture date (yr)
2023
Hours Used
836 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
B8ED6263
ITEM DETAILS
Internal stock no.
24533
Maximum lift capacity
5,000 kg
Maximum lift height
5,565 mm
Free lift
1,870 mm
Lift mast
Triplex
Distance of centre of gravity
600 mm
Tyre type
Super elastic
Fork length
1,200 mm
Drive height
2,865 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Diesel - Deutz
Power Output
55.2 kW (75 hp)
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
7,835 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3200 x 1450 x 2860 mm