Linde H50D-02/600
150EURday
1,250EURmonth
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H50D-02/600
Manufacture date (yr)
2013
Hours Used
8,685 h
Condition
Rental possibility
Location
Järvenpää, Uusimaa
Country
Finland
Mascus ID
9530FF22
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Manufacturing / Serial number
H2X394D50881
Maximum lift capacity
5,000 kg
Maximum lift height
3,740 mm
Free lift
1,220 mm
Lift mast
Triplex / free lift
Distance of centre of gravity
600 mm
Fork carriage
Positioner and spread
Tyre type
Super elastic
Fork length
1,500 mm
Drive height
2,180 mm
Cabin
Closed cabin
Power Output
55 kW (74.8 hp)
Front tyre size
355/45-15
Rear tyre size
Transport weight
7,180 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3280 x 1460 x 2180 mm
Production country
Germany
Certificates
CE
Accessories
Roof window
Heater
Additional Info
Linde's "container" model is equipped with a low drive height and a 5000 kg lift capacity. Three-stage mast with free lift, max lift height 3740 mm. Fork positioner and spread, fork length 1500 mm. Closed cabin with heater and roof window. Manufacturing year 2013, usage 8685 hours. Also available to rent.
RENTAL DETAILS
Price excl. GST
Price incl. GST(25.5%)