Linde H50D-02/600
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H50D-02/600
Manufacture date (yr)
2015
Hours Used
10,700 h
Condition
Reconditioned
Location
Vantaa, Uusimaa
Country
Finland
General grade
Mascus ID
9AD2A759
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Number of wheels
4
Manufacturing / Serial number
H2X394F01079
Amount of previous owners
2
Full log books
Yes
Maximum lift capacity
5,000 kg
Maximum lift height
4,615 mm
Free lift
1,510 mm
Lift mast
Triplex / free lift
Distance of centre of gravity
600 mm
Fork carriage
Positioner and spread
Tyre type
Cushion
Fork length
1,800 mm
Drive height
2,526 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
Hydrostatic Linde
Power Output
55 kW (74.8 hp)
Engine manufacturer
VW
Front tyres remaining
100
Rear tyres remaining
50
Front tyre size
300-15
Rear tyre size
Transport weight
8,500 kg
Production country
Germany
Battery voltage
12 V
Charger voltage
12 V
Certificates
CE
Attachments
010 : Single pedal system + 010 : Individual levers + 005 : Variable Preselect. Mast Tilt.
3400 - TRIPLEX MAST 189 - 430 : 4615 / 2526 / 1510 mm/5,0t.600.
4100 - OPERATOR'S OVERH. GUARD - 610 : Stand. complete cabin / 2416mm + 005 : Warm water heater.