Linde H50D600/394
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H50D600/394
Manufacture date (yr)
2018
Hours Used
10,392 h
Location
Rae vald
Country
Estonia
Mascus ID
F73510E0
ITEM DETAILS
Number of wheels
4
Internal stock no.
WB18EE128
Manufacturing / Serial number
H2X394J01923
Maximum lift capacity
5,000 kg
Maximum lift height
4,615 mm
Free lift
1,510 mm
Lift mast
Triplex / free lift
Distance of centre of gravity
600 mm
Tyre type
Super elastic
Drive height
2,526 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
Hüdrostaat / Hydrostatic
Engine
Volkswagen
Power Output
55 kW (74.8 hp)
Engine manufacturer
Volkswagen
Front tyre size
300-15
Rear tyre size
Production country
Germany
No. of steering wheels
2
No. of drive wheels
2
Accessories
3rd valve
4th valve
Roof window
Additional Info
2-pedaaliga liikumissüsteem, Täiskabiin koos soojendusega, Deluxe riidest iste, Raadio / Bluetooth® / USB, Sisepeegel panoraam, Välispeeglid, A4-hoidja valgustusega, Päiksesirm ees ja katusel, Töötuled LED ees 4 ja taga 1, 12V-pistik kabiinis, Tagurdamisel helisignaal ja ohutuled, Kollane vilkur taga, Masti kaldenurga salvestamise võimalus, Hüdroleevendi, Kallutussilindrite kaitsmed, Porikaitsmed ees ja taga
2-pedal system, Stand. complete cabin (2416mm) with heater, Deluxe Fabric seat, Radio / Bluetooth® / USB, Internal Mirror (Panorama), External Mirrors, A4 Clipboard lighted, Roll-up sun visor top & front, Central lever LLC, Single lever, Working lamps position 1+2+3+4+8LED, Electrical socket - 12V, Audible warning rev.variable, Customer specific settings LTC, Warning light in reverse, Flashing beacon beneath OHG, Air-pre-filter higher mounted, Microfilt.f.Hydrost. trans sys, Anti-spray mudflaps front, Anti-spray mudflaps rear, Variable Preselect. Mast Tilt, Hydr. accumulator on OHG, Tilt cylinder protection