Linde H80D-01/900-396
Brand / model
Linde H80D-01/900-396
Manufacture date (yr)
2012
Hours Used
17,342 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
462784B5
ITEM DETAILS
Internal stock no.
24615
Maximum lift height
6,050 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
900 mm
Tyre type
Pneumatic
Drive height
4,380 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Diesel - Deutz
Power Output
86.8 kW (118 hp)
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
14,190 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3550 x 2270 x 4380 mm