Linde H80D-01/900-396
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H80D-01/900-396
Manufacture date (yr)
2011
Hours Used
19,596 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
554EF9D8
ITEM DETAILS
Internal stock no.
24614
Maximum lift capacity
8,000 kg
Maximum lift height
6,050 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
900 mm
Tyre type
Cushion
Drive height
4,380 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Diesel - Deutz
Power Output
86.8 kW (118 hp)
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
14,125 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3550 x 1930 x 4380 mm